Akvárium pro indoor pěstování masožravek

Jak na akvárium pro pěstování masožravých rostlin?

Akvárium pro indoor pěstování masožravek

Kamarád Kuba si vyrobil akvárium s LED osvětlením pro pěstování masožravých rostlin a sepsal o výrobě parádní návod. Zároveň se podělil o fotografie rostlin, které pěstuje pod LED světly.

Akvárium má tyto rozměry

  • Délka: 60cm
  • Výška: 30cm
  • Hloubka: 35cm

U známého sklenáře jsem si nechal vyrobit takto veliké akvárium s víkem nahoře, ovšem poté jsem zjistil že z vrchu se dostávat dovnitř bude docela komplikované (osvetlení atd.), tak jsem nalepil na skleněné nosníky a na víčko magnety, díky nimž jsem si udělal přední vstup do akvária. Mezery mezi skleněnými nosníky jsem vyplnil průhledným plastem který je nalepený epoxidovým lepidlem (totéž magnety).

Osvětlení

Nejprve jsem to zkoušel bez umělého osvětlení, takže akvárium bylo vystaveno slunečnímu světlu z okna. Ovšem s tím rychle rostla i teplota v akváriu. Člověk si řekne „Ono maj mít nížinné láčkovky teplotu od 20-35°C. To určitě nepřestřelím.“. Omyl, teplota stoupla až na 50°C, takže jsem ihned akvárium uklidil a začal řesit umělé osvětlení. Nejprve jsem měl LED žárovku studenou bílou. Pak jsem dostal radu od Martina že mám vyzkoušet LED pásky tak jsem neváhal a koupil si 2m červeno/modrého LED pásku ČERVENO-MODRÝ – červená 630-660nm, modrá 455nm 12W/m, 2160lm/m. Nebýt mého dalšího známého, tentokrát elektrikáře, tak sám osvětlení asi zkompletovat nezvládnu. Ten mi dodal jestě 1,5m LED pásku 6500K vše zapojil a nalepil na AL desku.

Zapojení LED pásků

Pohled na akvárium s masožravými rostlinami

Konečně jsem tedy měl vše jak má být. Už nezbývalo nic jiného, než jen čekat co se bude dít a jak se bude dařit rostlinám. Momentálně mám v akváriu teplotu kolem 25°C a vlhkost vzduchu je od 76 do 82%. Všechny rostliny se krásně rozrostly a vybarvily.

2 názory na “Jak na akvárium pro pěstování masožravých rostlin?”

  1. Miloš Jirsa

    Zdravím koupil jsem červenomodré led světla jak jste psal : chtěl bych se zeptat led pásky jsou na hliníkové liště ale strašně se zahřívají víc než 50 C je to normální a za druhé všechno usychá masožravky mě schnou když je mám samotné puštěné bez bílých led světel

    1. Musí se to zkrátka chladit – já tam mám ventilátory z PC. Kytky schnou když nemají vodu nebo mají nízkou vlhkost vzduchu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vážení masožravkáři, objednávky budeme odesílat 5.9.2022.

X
Shopping Cart